Praca w trybie home office stała się dla wielu z nas codziennością. Podczas projektowania wnętrza mieszkania warto więc pomyśleć nad wydzieleniem w domu strefy biurowej. W projekcie uwzględnij przede wszystkim kwestię wyposażenia i oświetlenia. Dobrze zorganizowane domowe biuro zwiększy Twoją efektywność oraz pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Jak je urządzić? Podpowiada architekt wnętrz!
Spis treści
Strefa pracy – czy jest w domu niezbędna?
To zależy przede wszystkim od trybu pracy, natomiast nie da się ukryć, że domowe biuro bardzo się przydaje. Docenisz je zarówno jeśli pracujesz w typowym home office, jak i modelu hybrydowym. Przede wszystkim wydzielone w mieszkaniu osobne pomieszczenie lub strefa pracy w salonie pozwoli Ci lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach. Dobrze zorganizowana przestrzeń to także spora oszczędność czasu. Gdy masz wszystko pod ręką i nie tracisz cennych minut na poszukiwanie niezbędnych rzeczy, Twoja efektywność wzrasta.
Jak więc urządzić funkcjonalne miejsce do pracy w domu? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych patentów, które wykorzystują projektanci wnętrz!
Miejsce do pracy w osobnym pokoju czy w salonie?
Idealnie byłoby przeznaczyć na domowe biuro osobny pokój w mieszkaniu. Takie rozwiązanie ma sporo plusów. Własny gabinet:
- sprzyja koncentracji,
- podnosi produktywność,
- pomaga zachować work-life balance.
Gdy po południu opuszczasz domowe biuro, zostawiasz tam również wszystkie sprawy zawodowe. Zadania i listy rzeczy do zrobienia spokojnie poczekają do następnego dnia, a Tobie łatwiej jest się odprężyć. Jeśli więc pracujesz zdalnie i dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, warto rozważyć to rozwiązanie podczas projektowania wnętrz domu.
Jeśli jednak z uwagi na ograniczony metraż mieszkania nie możesz pozwolić sobie na osobne biuro, dobrym pomysłem jest również projekt home office w salonie. W takiej sytuacji samo biurko i fotel to jednak za mało. Aby zapewnić sobie ciszę i ułatwić maksymalne skupienie na zadaniach, polecam oddzielić strefę pracy od reszty wnętrza. W tym celu możesz na przykład wykorzystać:
- ażurowy regał bez tylnego panelu,
- stylowy parawan,
- mobilne ścianki lub inne nowoczesne rozwiązania akustyczne.
Ciekawych opcji jest naprawdę wiele – szukaj akcesoriów, które spełnią swoją funkcję, a jednocześnie pasują do stylu wnętrza. W ten sposób stworzysz w mieszkaniu efektowną aranżację, a sobie zapewnisz komfortowe warunki sprzyjające koncentracji uwagi. Szczególnie jeśli masz w domu małe dzieci, docenisz to rozwiązanie!
Naturalne światło – podstawa podczas pracy
O ile masz taką możliwość, polecam zaaranżować domowe biuro w bezpośrednim sąsiedztwie okna. Światło dzienne sprzyja dobremu skupieniu oraz sprawia, że podczas pracy wzrok odpoczywa. Zadbaj również o kwestię sztucznego oświetlenia we wnętrzu. Szczególnie jesienią i zimą – gdy dni są szare, a za oknami wcześnie robi się ciemno – będziesz często z niego korzystać.
W przestrzeni home office potrzebujesz przede wszystkim dobrego oświetlenia. Wybieraj żarówki o neutralnej temperaturze barwowej – czyli zbliżonej do światła naturalnego. Zwróć też uwagę, żeby nie były zbyt mocne i nie raziły w oczy. Przy świetle lampy musisz czuć się całkowicie komfortowo.
Biurko i fotel, czyli dwa słowa o wyposażeniu
Wygodne biurko i ergonomiczny fotel do pracy to must have w domowym biurze. Wybierając meble, równie ważna, co sam design, jest ich funkcjonalność. Dobrze dobrane wyposażenie zapewni Ci wygodę podczas pracy oraz ochronę przed przeciążeniami w obrębie kręgosłupa i nadgarstków. Najlepsze będą modele, w których dostosujesz wysokość i położenie poszczególnych elementów do swoich preferencji.
Biurko z regulowaną wysokością blatu oraz ergonomicznie wyprofilowany fotel z mobilnymi podłokietnikami i zagłówkiem to bardzo dobry pomysł. Przy zakupie krzesła zwróć uwagę na kształt siedzenia i oparcia. Fotel powinien dobrze podpierać odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa.
Rozpocznij planowanie razem z nami!
Funkcjonalnie urządzone wnętrze zaczyna się od przeanalizowania możliwości danej przestrzeni i stworzenia przemyślanego projektu. W razie wątpliwości warto skorzystać z podpowiedzi dobrego architekta wnętrz. Potrzebujesz pomocy przy projektowaniu strefy biurowej w mieszkania lub domu? Zapraszam Cię serdecznie do mojej pracowni projektowej w Katowicach. Skontaktuj się ze mną i poznaj szczegóły oferty!
Sama nigdy nie myślalam o tym,ze bedę musiała zorganizować sobie home office w domu. Do niedawna praca w domu była nie do pomyślenia w naszej firmie. Wszystko musiało być wykonywane w budynku firmowym. Jednak przyszła pandemia i coraz częściej pracę zabieraliśmy do domu. Szefostwo zobaczyło ,ze wcale nie jest to takie głupie rozwiazanie bo dzięki temu nie muszą organizować miejsca pracy dla pracowników ;)
Tak wiec w salonie stanęło u mnie wygodne niewielkie biureczko, na ktorym pracuje się o wiele wygodniej niż w przypadku przy przy stole czy kanapie trzymając laptopa na kolanach.
Nasze domowe biuro to najwygodniejsze miejsce do pracy i wypoczynku. Jednak nie każdy z nas dysponuje osobnym pomieszczeniem do pracy. Dlatego zorganizowanie strefy pracy w domu bez tworzenia specjalnego pomieszczenia wymaga trochę wyobraźni i znalezienia sprytnych rozwiązań. Musisz stworzyć w swoim domu idealną strefę do pracy, ponieważ dobrze zorganizowana i wolna od bałaganu strefa pracy w domu ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania wielu problemów organizacyjnych. Praca w domu to marzenie każdego. Brzmi to jak marzenie z dzieciństwa, ale wiele osób teraz tak pracuje. Jeszcze kilka lat temu mało kto o tym myślał. Prowadząc firmę w domu, trzeba mieć wszystko pod kontrolą. Najważniejszą rzeczą jest wydzielenie w swoim biurze strefy pracy. Może to być zwykły pokój lub po prostu kąt w mieszkaniu. Na tej stronie widzę wiele ciekawych pomysłów na aranżację, dlatego dziękuje za podzielenie się nimi.