Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię lub łazienkę, żeby były estetyczne i maksymalnie funkcjonalne? Przemyślany projekt to podstawa! Dobry architekt wnętrz pomoże Ci dostrzec różne możliwości i stworzyć harmonijną, wygodną aranżację. Jak więc dokładnie wygląda współpraca ze mną podczas realizacji? Sprawdź!
Kiedy warto nawiązać współpracę z projektantem wnętrz?
Spotkanie z architektem wnętrz to często kolejny krok po zakupie mieszkania. Nie jest to „luksus” przeznaczony jedynie dla inwestorów i właścicieli dużych nieruchomości. Wręcz przeciwnie – zwykle to właśnie mały metraż jest największym wyzwaniem aranżacyjnym. Warto więc zamówić projekt wnętrza bez względu na to, czy planujesz remont stumetrowego domu w Tarnowskich Górach, czy kupno kawalerki w Katowicach. Jak przebiega proces projektowania? Odpowiadam poniżej.
Rozpoznanie potrzeb i inwentaryzacja
Jedni lubią eklektyczne aranżacje pełne kolorów i emocji, inni zdecydowanie wolą pójść w kierunku minimalizmu. A co Tobie podoba się we wnętrzach? Pierwsze spotkanie z projektantem to idealny czas na rozmowę o Twoich pomysłach, marzeniach, upodobaniach i oczekiwaniach. Możesz przynieść ze sobą na przykład zdjęcia inspiracji – określenie potrzeb to klucz do udanej aranżacji.
Kolejnym krokiem jest inwentaryzacja, czyli dokładny pomiar wszystkich pomieszczeń objętych realizacją. Jakich? To już zależy tylko od Ciebie. Możesz zamówić zarówno projekt kuchni lub łazienki, jak i całego domu.
Układ funkcjonalny – koncepcja i propozycje
Układ funkcjonalny to w pewnym sensie wstępny „rzut oka” na nowe mieszkanie. Zobaczysz rozkład pomieszczeń wraz z sugerowanymi zmianami w ich architekturze. A także wyrysowane meble, urządzenia i sprzęt domowy. Moodboardy z inspiracjami kolorystycznymi i stylistycznymi pomogą Ci lepiej wyobrazić sobie całość aranżacji. Jako architekt wnętrz zawsze opracowuję kilka propozycji każdej strefy. To etap wspólnego poszukiwania optymalnych rozwiązań i sprawdzania różnych możliwości, aby w pełni dopasować projekt do Twoich potrzeb.
Projekt koncepcyjny i techniczny
Czas na drugi etap pracy projektowej. Na podstawie wcześniejszych ustaleń powstają końcowe wizualizacje. Pora również wybrać konkretne:
- materiały wykończeniowe,
- elementy wyposażenia,
- meble i oświetlenie,
- kolorystykę i faktury.
Nie jesteś w pełni przekonany do koloru podłogi w kuchni lub faktury płytek w łazience? To dosłownie ostatni moment na wprowadzenie ewentualnych poprawek.
Gdy zaakceptujesz ostateczną koncepcję, tworzę na jej bazie rysunki i dokumentację techniczną dla wykonawców – umożliwią one pełną realizację projektu. Na tym etapie współpraca może dobiec końca, chyba że zdecydujesz się na nadzór autorski?
Nadzór autorski
Nie masz czasu na godziny spędzone w korkach między sklepami? Szukanie idealnych płytek do łazienki sprawia, że docierasz do granic swojej cierpliwości? W takich sytuacjach pomoc architekta wnętrz okazuje się bezcenna. Nic dziwnego, że nadzór autorski i wykonanie „pod klucz” cieszą się coraz większą popularnością.
Oszczędzasz w ten sposób wiele czasu i nerwów. Całodzienne wędrówki po sklepach, zamówienia i kurierzy, pilnowanie harmonogramu oraz kosztorysu, poszukiwanie ekipy wykończeniowej, konsultowanie z wykonawcami kolejnych etapów realizacji projektu… Nie chcesz się tym zająć? Możesz być spokojny – czuwam nad każdą fazą prac wykonawczych i dopilnuję wszystkiego za Ciebie. Gdy wybierzesz opcję „pod klucz”, całkowicie przejmę koordynację inwestycji w Twoim imieniu.
Współpraca, która Ci się opłaci
Współpraca z architektem wnętrz to inwestycja i początek oszczędności w Twoim domu. Pozwoli Ci uniknąć nietrafionych decyzji oraz niepotrzebnych kosztów. Idealnie byłoby zdecydować się na nią już na etapie wyboru mieszkania. Jednak nawet gdy ten pomysł przyjdzie Ci do głowy później – nic straconego!
Jeśli marzysz o pięknej i funkcjonalnej aranżacji, skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie. Pomogę Ci stworzyć wnętrze spójne z Twoim stylem życia i poczuciem estetyki. Takie, w którym poczujesz się w pełni komfortowo!
Zostaw komentarz