Inteligentne budynki czyli systemy zarządzania domem.

W czasach pędzącego postępu technologicznego warto rozważyć na etapie projektowania wnętrza kwestię zarządzania budynkiem. Wyobraźmy sobie taką scenę, podjeżdżamy pod dom automatycznie otwiera się brama wjazdowa na posesję, włącza się światło na podjeździe, otwiera się brama garażowa, drzwi wejściowe otwierają się automatycznie, pojawia się scena z oświetleniem powitalnym, zaczyna grać muzyka, powoli rozpala się kominek.

Aby móc skorzystać z tego rodzaju udogodnień warto wyposażyć budynek lub mieszkanie w inteligentne systemy zarządzania.

Aby móc skorzystać z tego rodzaju udogodnień warto wyposażyć budynek w inteligentne systemy zarządzania. Musimy jednak o to zadbać już na etapie projektowania wnętrz, aby „spiąć” wszystkie  instalacje w jeden centralny system sterowania.  Zarządzać możemy oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją, alarmem z monitoringiem, a także systemem audio i video, bramą wjazdową, wideodomofonem, roletami i żaluzjami. 

Idea 

Ideą zastosowania inteligentnych systemów sterowania jest integracja i zautomatyzowanie procesów zachodzących w budynku. Zaawansowana technologia umożliwi elastyczne sterowanie, które znajdują zastosowanie we wszelkiego typu budynkach. Istotą zarządzania budynkiem jest posiadanie systemu pozwalającego zarządzać  większością funkcji z jednego urządzenia. Daje to niezwykłą wygodę w użytkowaniu i sterowaniu domem lub innym budynkiem, również na odległość np. Ze smartfona.  Producenci różnego rodzaju urządzeń dążą do ujednolicenia sposobu komunikacji urządzeń, czyniąc centralne zarządzanie standardem.  Aktualnie ideę inteligentnego budownictwa wprowadzają projektanci wnętrz i architekci w budynkach mieszkalnych, jednorodzinnych, wielorodzinnych, biurowcach i hotelach. Na poziomie mieszkania lub domu możemy sterować oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, żaluzjami i roletami. Możemy zintegrować system z alarmem. Możemy tworzyć harmonogramy np. Podlewania ogrodu podczas naszego wyjazdu na wakacje, tworzyć sceny oświetleniowe. Światło może automatycznie się włączyć gdy czujka ruchu wykryje ruch w przedpokoju, może zmienić kolor oraz swoją intensywność gdy za oknem się zachmurzy. W tego rodzaju technologiach wykorzystujemy designerskie przyciski, czujki ruchu, temperatury, natężenia światła, czujniki wilgotności itp. 

Sterować możemy różnego rodzaju instalacjami np. 

  • Ogrzewania a w szczególności:  grzejnikami wodnymi, wodnym ogrzewaniem podłogowym oraz elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. Służą do tego designerskie przyciski z czujnikami temperatury powietrza oraz podłogowe czujniki temperatury.  Możemy tworzyć harmonogramy ze względu na porę roku, dnia, zaprogramować system na czas naszych wakacyjnych wyjazdów. 
  • Sterowanie roletami lub żaluzjami, które mogą zmienić swoje położenie zgodnie z harmonogramem dnia lub według wytycznych temperaturowych. 
  • Sterowanie klimatyzacją lub rekuperacją
  • Systemami audio i video tworząc multiroomy z systemami, do których możemy podłączyć rzutniki, ekrany projekcyjne, dedykowane telewizory, źródła dźwięku i obrazu. 
  • Sterowaniu podlega również instalacja alarmowa, monitoring, wideodomofony otwierane przez bluetooth, karty magnetyczne lub zintegrowane czytniki lini papilarnych. 

Korzyści

Korzyści płynące z zastosowania inteligentnych systemów sterujących to:

  • Oszczędność energii elektrycznej dzięki optymalizacji oświetlenia w zależności od światła dziennego przy użyciu czujek natężenia oświetlenia, oraz dzięki wyłączeniu nieużywanych  stref poprzez zastosowanie czujek ruchu.
  • Oszczędność na ogrzewaniu poprzez utrzymywanie zadanej temperatury (unikanie przegrzania), obniżeniu temperatury w pomieszczeniach nieużywanych, obniżeniu temperatury podczas nieobecności mieszkańców, zabezpieczenie instalacji podczas nieobecności mieszkańców. 

Rola projektanta wnętrz w procesie projektowania wnętrza z inteligentnymi systemami sterowania

Projektant który poznał w jaki sposób będą funkcjonować mieszkańcy lub użytkownicy danego wnętrza jest w stanie przewidzieć jak skoordynować instalacje aby ułatwiały życie użytkownikom oraz generowały oszczędności i wygodę sterowania również na odległość. 

Podsumowanie

Podsumowując systemy sterowania w inteligentnych budynkach zapewniają większą oszczędność, automatyzację i integrację w zarządzaniu budynkiem. Warto skorzystać z pomocy dobrego projektanta wnętrz, który wesprze nas w procesie projektowania nie tylko pięknego ale również inteligentnego wnętrza.