Trendy

Na tegorocznych targach Euroluce zaprezentowanych podczas światowej wystawy wnętrz Salone del Mobile w Mediolanie zostały przedstawione aktualne trendy w branży oświetleniowej. Doskonale widać, że jesteśmy w trakcie rewolucji, jaka odbywa się w tej branży. Zdążyliśmy się już oswoić w powszechnym zastosowaniu technologii LED. Podczas targów zaobserwowałam, wejście na zdecydowanie wyższy poziom oraz perfekcyjne dopracowanie tej jakże już znanej technologi. Ewolucja w tej dziedzinie pozwala na zabawę materiałem. Światło staje się konstrukcją, powszechnie stosuje się szkło przy tworzeniu lamp. Oprawy świetlne stają się dziełami sztuki. Technologia daje nam nieograniczone spektrum możliwości. Aura oświetlenia staje się ostatecznym efektem. Pojawia się światło odbite. Delikatne ażurowe konstrukcje umożliwiają odbicie światła od sufitu, które następnie oświetla wnętrze. Technologia pozwala bawić się kierunkami światła. Pojawiają się oprawy oświetleniowe bez masy, wyjątkowo lekkie formy. Występuje również minimalizm w jego skrajnej postaci. Widzimy tylko światło. Pojawia się doskonalsza forma istniejącej już technologi – OLED, czyli organiczna technologia ledowa. Umożliwia ona dowolne formowanie oprawy oświetleniowej. Rewolucja już traw. Jesteśmy na początku tej drogi.

Kompensacja ciemności

Dzisiaj światło jest czymś więcej niż kompensacją ciemności. Czym właściwie jest dla nas światło?

Falą? Strumieniem cząsteczek? Magią? Jakością? Impulsem? Radością?

Obserwujemy światło naturalne i uczymy się od natury. Badamy wpływ oświetlenia naturalnego na człowieka. Barwa światła się zmienia. Rano potrzebujemy światła, które nas aktywizuje. Wieczorem potrzebujemy światła, które nas koi. Po całym dniu pracy chcemy czuć się bezpiecznie. Potrzebujemy światła ciepłego, nastrojowego. Temperatura barwowa oświetlenia pokrywa się z rytmem dobowym człowieka. Światło o niskiej temperaturze barwowej pobudza mas rano. Światło o wysokiej temperaturze odpręża nas wieczorem. Dlatego taki istotny prawidłowy dobór oświetlenia w pomieszczenia, które projektujemy. W swoich projektach dobieram oświetlenie, z jakością jakiej potrzebujemy.

Właściwy wybór

W projektowaniu oświetlenia i prawidłowym jego doborze jednym z istotnych aspektów jest weryfikacja jakości produktów i prawidłowy ich dobór. Należy bardzo dokładnie zweryfikować to, co jest na rynku. Posługujemy się tradycyjnie stosowanym systemem miar jakości. Jednak światło musi być właściwie dobrane dla ludzi. To przecież od zaledwie kilku lat rozumiemy wpływ temperatury barwowej na ludzi. Ilość światła nie jest jedynym wyznacznikiem w prawidłowym doborze oświetlenia. To nie tylko luks czy lumen stanowi o jakości oświetlenia. Pojawia się aspekt olśnienia czy migotania. Diody mogą razić lub tętnić. Odczuwamy dyskomfort, gdy widzimy zbyt intensywne światło, choć oko naturalnie podąża za jasnością. Wpływ oświetlenia ma ogromny wpływ na nasz cykl okołodobowy. Kolejnym bardzo ważnym aspektem prawidłowego doboru oświetlenia we wnętrzach jest prawidłowa jakość oddawania barw. Te aspekty są kluczowe w projektowaniu wnętrz z branży medycznej takich jak sale operacyjne czy zabiegowe. Jednak tak kwestia ma zdecydowanie szersze zastosowanie, które dotychczas było dość lekceważone. Ileż to razy w salonach fryzjerskich kolor farbowanych włosów różnił się od koloru po wyjściu na zewnątrz ? A jak zadbać by nasza twarz wyglądała pięknie podczas wieczornej kolacji w gronie rodziny lub przyjaciół? Wyraźnie widzimy, że światło ma wpływa na jakość naszego życia.

Nastrój czy funkcja?

Projektując oświetlenie w domu musimy rozważyć funkcje, jaką ma ono pełnić oraz nastrój jaki mamy odczuwać po włączeniu światła. Przykładowo sypialnia kojarzy nam się z nastrojowym oświetleniem, które stwarza odpowiedni klimat. Jednak w sypialni należy zastosować również oświetlenie jasne o dużej intensywności, które umożliwi posprzątanie pomieszczenia. Tworząc nastrój w pomieszczeniu nie musimy skupiać się na wszystkich punktach oświetleniowych. Lepiej dać nacisk na akcent. Barwą światła możemy również rozgraniczyć funkcje pomieszczenia. Ciepła dla wypoczynku, zimna dla strefy aktywności. Przy doborze lamp pamiętajmy, że lampa ma wyglądać pięknie zarówno gdy jest włączona, jak i wyłączona. Piękne musi być również światło, jakie daje. Jakość światła jest niezwykle istotna. Pamiętajmy, że tradycyjna żarówka ma już prawie 150 lat. Technika ledowa pojawia się od 2001r. i choć nie jest ona niczym nowym to dopiera teraz posiadamy wiedzę jaki ma na nas wpływ i jak ją prawidłowo dobierać. Ponieważ jest to zagadnienie dość świeże, warto wesprzeć się w tym zakresie wiedzą specjalisty. Jeko doświadczony, projektant wnętrz dobieram oświetlenie świadomie w oparciu o jego funkcje, atmosferę i wzornictwo.