Obok salonu, często stanowi centrum domu na Śląsku. To w niej często spotykają się mieszkańcy, debatując, jak minął im dzień. Tutaj też organizowane są większe rodzinne posiadówki i obiady. Jadalnia, bo o niej mowa, poprzez swoją aranżację powinna sprzyjać tym spotkaniom. Nie chodzi więc tylko o wystawność i reprezentacyjną funkcję, ale również o przytulność. Jak urządzić wnętrze jadalni w taki sposób, aby chciało się w niej przebywać? Oliwia Drobnicka – projektant wnętrz z Katowic – radzi!
Osobne pomieszczenie czy część salonu?
Zależnie od tego, jaki jest projekt mieszkania i ile miejsca ma się do dyspozycji, dobrze jest rozważyć różne wersje. W ostatnich czasach coraz popularniejszym rozwiązaniem jest otwieranie kuchni na salon. W takiej sytuacji jadalnia może stanowić ogniwo, łączące te dwie strefy. Ważne, aby stół znajdował się blisko części kuchennej. Ułatwi to jego nakrywanie, przenoszenie posiłków z kuchni i odnoszenie naczyń do umycia.
W większych mieszkaniach lub domach można pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia pod jadalnię. Warto wówczas przypilnować, aby miejsce to nie stało się takim wnętrzem, które na co dzień świeci pustkami, a goście gromadzą się w nim tylko przy wyjątkowych okazjach. Szkoda by było!
Stół jako centrum spotkań
Oczywiste jest, że najważniejszym meblem w aranżacji jadalni będzie stół. Na etapie jego kupowania trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia i liczbę domowników. Powinien być on na tyle duży, aby każdy mógł przy nim wygodnie zasiąść i nie trącać łokciami współtowarzyszy posiłku. Jednocześnie musi do niego być swobodne dojście, najlepiej z wszystkich stron. Dobrym rozwiązaniem jest stół rozkładany, który w razie potrzeby (wizyta gości) można łatwo powiększyć. Również wtedy ma on wygodnie mieścić się we wnętrzu jadalni.
Najbardziej popularne są stoły z blatem z drewna lub jego imitacji, ale spotyka się także wersje szklane i kamienne. Typ stołu trzeba dobrać do stylu aranżacji wnętrza. W klasycznych pomieszczeniach sprawdzi się stół drewniany, natomiast w nowoczesnych czy loftowych można sobie pozwolić na blat z kamienia.
Pozostałe meble do jadalni
Do wybranego stołu trzeba dopasować siedziska. Mogą to być klasyczne, proste krzesła drewniane bądź siedzenia plastikowe na drewnianych lub metalowych nóżkach. Inna propozycja, przeznaczona raczej do modernistycznej aranżacji, to krzesła gięte z tworzywa sztucznego. Jak zatem wybrać, aby krzesła pasowały do projektu wnętrza? Oliwia Drobnicka doradzi w tej kwestii mieszkańcom Gliwic, Katowic i innych miast.
Jeśli jadalnia jest osobnym pomieszczeniem, a miejsce na to pozwala, warto uwzględnić w niej:
- kredens z przeszkleniem i piękną zastawą/porcelaną w środku,
- ścienne półeczki z akcentami kulinarnymi, np. retro młynkiem do kawy,
- ciekawe obrazy lub hasła w ozdobnych ramach,
- dodatkowe kinkiety, tworzące przytulny nastrój,
- oryginalne oświetlenie górne, np. długą lampę z ciekawym żyrandolem, pasującym do aranżacji.
Tekstylia w jadalni: dopełnienie wnętrza
Ogromną rolę w kreowaniu nastroju tego pomieszczenia odgrywają też tekstylne dodatki. Obrusy, bieżniki i kolorowe serwety pięknie urozmaicają aranżację oraz tworzą tło dla odświętnego albo codziennego posiłku. Dobrym pomysłem jest zastosowanie motywu przewodniego na tekstyliach. Szkocka krata? A może romantyczne kwiaty jak w stylu angielskim? Wybrany wzór niech znajdzie się na poduchach do siedzenia, obrąbku obrusu oraz podkładkach pod kubki. Dodatkowo zbliżony motyw warto powielić na zasłonkach okiennych. Projekt wnętrza jadalni powinien uwzględniać przemyślane, wpasowujące się w całość tekstylia. Nie oznacza to, że nie można łączyć ze sobą wzorów (np. pasków z kwiatami). Ważne, aby robić to z umiarem i nie spowodować wrażenia chaosu.
W przypadku jadalni połączonej z kuchnią aranżacja tych dwóch pomieszczeń zwykle jest spójna. Wydzielenie stref to często zasługa różnego oświetlenia czy innej podłogi. W osobnej jadalni ma się natomiast większą swobodę aranżacyjną, ale pomieszczenie to może być niestety pomijane na co dzień (szybkie posiłki w kuchni). Co zatem wybrać? Warto poszukać porady u doświadczonego architekta wnętrz. Oliwia Drobnicka pomaga mieszkańcom Śląska (Katowice, Gliwice). Może i Ty skorzystasz z jej wiedzy?
Hej dzięki za wpis dla nas !
What’s up to all, how is everything, I think every one is getting more
from this website, and your views are good designed for new people.
I am regular visitor, how are you everybody? This article posted at this website is in fact nice.