Niemal w każdym domu, w którym jest dziecko, znajduje pewne przytulne królestwo. Jest nim oczywiście pokój dziecięcy – miejsce, które zdecydowanie wyróżnia się na tle innych pomieszczeń. Przy aranżacji wnętrz dla dzieci należy brać pod uwagę wiele czynników. O czym nie można zapomnieć?
Zmiany są nieuniknione
Projektując pokój dla najmłodszego członka rodziny, często bierze się pod uwagę wygodę rodziców. Opieka nad dzieckiem wymaga takiego zorganizowania przestrzeni, aby łatwo można było sięgnąć po potrzebne akcesoria. Ma to znaczenie zwłaszcza na początku, gdy niemowlę wymaga przewijania, pielęgnacji i ciągłej opieki. Wtedy też dobrze jest dopasować oświetlenie. Górne światło powinno być rozmyte, aby nie razić leżącego maluszka w oczy. Przy kąciku do pielęgnacji warto natomiast zainstalować dodatkowe źródło światła. Często tak małe dziecko nie ma osobnego pokoju, a kącik z jego łóżeczkiem, wanienką i innymi akcesoriami jest aranżowany w sypialni rodziców. To na początek ułatwia sprawę. Trzeba jednak liczyć się z tym, że z upływem miesięcy pociecha będzie potrzebowała własnej przestrzeni.
Mieszkaniec ma głos
Planując wystrój pokoju dla dziecka, zdecydowanie powinno się wziąć pod uwagę jego zainteresowania i pasje. W końcu to kilkulatek ma czuć się tam dobrze i bezpiecznie. Niezależnie od tego, czy maluch jest fanem samochodów, dinozaurów, czy też uwielbia określoną kreskówkę, warto dane motywy uwzględnić w aranżacji wnętrza. Może to być ciekawa fototapeta, kolorowa pościel albo barwne mebelki z frontem, przedstawiającym ulubione postacie. Jeśli chodzi o łóżko, nie musi to być prosta konstrukcja. Syn, który jest fanem morza i piratów, na pewno ucieszy się z łóżka w kształcie pirackiego statku. Córeczka z kolei chętnie będzie spała w królewskim łożu z baldachimem. Na co jednak zdecydować się w mnogości dostępnych opcji? W razie wątpliwości warto skorzystać z porady dobrego dekoratora wnętrz.
Jakie światło wybrać?
Planując oświetlenie w pokoju dziecka, warto pamiętać o tym, iż miejsce to pełni kilka funkcji. Na pewno przyda się tutaj:
- rozproszone światło górne, równomiernie oświetlające całe pomieszczenie – przydatne do zabawy i odpoczynku,
- punktowe źródło światła, ulokowane przy biurku dziecka – umożliwiające wygodną naukę i odrabianie lekcji,
- oświetlenie wieczorne i nocne, na przykład lampka nocna nad łóżkiem czy kinkiety na ścianach, emitujące nastrojowe, łagodne światło.
W przypadku młodszych dzieci można dodatkowo pomyśleć o projektorze, przemieniającym sufit w rozgwieżdżone niebo. Przyda się on w sytuacji, gdy dziecko boi się ciemności.
Kolorowe inspiracje – nie tylko prosty abażur
Obecnie na katowickim rynku znaleźć można wiele oryginalnych rozwiązań. Co wybierać? Rada architekta wnętrz będzie tu przydatna. W ostatnich latach popularne stały się kule świetlne, zawieszane nad łóżkiem, na szafie lub też aranżowane w ciekawym pojemniku. Dostępne są one w wielu wariantach kolorystycznych. Sklepy z akcesoriami dziecięcymi oferują natomiast barwne lampki nocne w rozmaitych kształtach – żabki, koty czy sówki to tylko niektóre z proponowanych opcji. A może własnoręcznie przygotowany abażur-chmurka? Wystarczy prosty szkielet, trochę watoliny i nieco inwencji, aby cieszyć oczy zamocowanym pod sufitem obłoczkiem!
Projekty wnętrz – Śląsk
Oferujemy profesjonalne doradztwo w aranżacji dowolnego wnętrza. Przy projektowaniu pokoju dziecięcego liczy się przede wszystkim:
- funkcjonalne zaplanowanie dostępnej przestrzeni – pokój musi być dostosowany do nauki, zabawy i wypoczynku,
- bezpieczeństwo – pochowane przewody, zabezpieczone gniazdka elektryczne, brak ostrych kantów,
- estetyka – dzieci mają inny niż dorośli gust, który należy uszanować,
- łatwość wprowadzania poprawek i zmian, gdy dziecko będzie dorastało,
- wygoda – dziecko powinno swobodnie sięgać do swoich półek i szafek, mieć ergonomiczne biurko oraz krzesło, a także wygodne łóżko.
Wzięcie pod uwagę tych czynników sprawi, że pokój dziecka stanie się jego ulubionym miejscem – małym, prywatnym królestwem, w którym będzie uwielbiało przebywać.
Zostaw komentarz