Drewno od wielu wieków jest materiałem, z którego ludzkość korzysta, urządzając rozmaite wnętrza. Ten pochodzący z natury, ekologiczny surowiec, znajduje mnóstwo zastosowań. I choć wydawałoby się, że w dobie minimalistycznych rozwiązań nie ma zbytnio miejsca na drewniane elementy wystroju, projektanci wnętrz coraz częściej pomagają w urządzaniu przytulnych salonów czy rustykalnych kuchni. Sprawdź, gdzie Ty możesz zastosować drewno w swoim mieszkaniu!
Zanim pomyślisz o wyposażeniu
W pierwszej chwili drewno kojarzy nam się głównie z meblami: szafami, kredensami, stołami albo krzesłami. Jednak materiał ten w aranżacji wnętrz można zastosować już na etapie wykańczania pomieszczenia. Wiele osób, mieszkających w Gliwicach, Katowicach i w innych miastach na Śląsku, decyduje się na drewniane panele podłogowe. Mogą one być ułożone w rozmaity sposób, za każdym razem sprawiają jednak wrażenie przytulności. Sprawdzą się nie tylko w salonie, ale też w projekcie kuchni – przynajmniej w części jadalnianej. Do łask wraca także drewno na ścianie. Niekoniecznie jest to typowa boazeria kojarząca się z mieszkaniami naszych babć. Obecnie popularne są inne rozwiązania, na przykład cienkie „plastry” dużej, drewnianej kłody, rozmieszczone w ciekawy sposób na ścianie lub nawet na suficie. Dobry architekt wnętrz doradzi, gdzie w danym pomieszczeniu najlepiej je umieścić.
Proste meble? Niekoniecznie!
Obecnie coraz częściej spotyka się nieszablonowe rozwiązania. W projekcie wnętrza mieszkania można rozważyć:
- drewniane palety – np. jako ławy do siedzenia,
- grube bale drewna, mogące pełnić funkcję stolika kawowego albo taboretu,
- skrzynki po owocach zawieszone na ścianie i służące jako półki na lekkie książki/figurki,
- spore skrzynie – nawet ozdobne – na przykład do przechowywania butów,
- stoły o nieregularnych kształtach, z blatami, w których wyraźnie widać sęki.
Tego typu meble cenią sobie miłośnicy stylu skandynawskiego i rustykalnego. Okazuje się, że wcale nie trzeba mieszkać w chatce na skraju lasu, żeby pozwolić sobie na taki wystrój wnętrz domu. Mieszkańcy polskich miast – w tym na Śląsku (czy to w Katowicach, czy też w Gliwicach) – chętnie decydują się na wyposażenie, czerpiące z natury.
Dodatki do mieszkania mają znaczenie
W projektowaniu wnętrz nie można zapominać o gustownych dodatkach. Często nie tylko pełnią one funkcję dekoracyjną, ale też ułatwiają codzienne życie. Przykładem mogą być:
- drewniane żaluzje,
- zegary z cyferblatem w postaci plastra drewna,
- lustra w zdobionych, lakierowanych ramach,
- gazetniki z sosnowego drewna,
- serwetnik na stół w kuchni,
- lampy z elementami z drewna.
W aranżacji mieszkania warto także uwzględnić rzeczy, które będą stanowiły wyłącznie ciekawą ozdobę. Może indyjska rzeźba kota? A może drewniana tabliczka z ciekawym, motywującym napisem? W razie wątpliwości warto poradzić się projektanta wnętrz. Podpowie on, jakie elementy wybrać, aby nie przytłoczyć pomieszczenia. Mając w domu kominek, w którym w chłodniejsze miesiące pali się drewnem, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Samo drewno do kominka może stanowić ciekawy akcent wystroju wnętrza domowego salonu. Wystarczy ułożyć je w ładny stosik lub umieścić w specjalnym koszu do przechowywania drewna. Kosze takie można znaleźć w wielu sklepach wnętrzarskich.
Drewno w łazience?
Okazuje się, że drewno coraz częściej króluje również w projektach łazienek – i to nie tylko w postaci blatów pod umywalki. Popularnym trendem w ostatnim czasie stały się… same umywalki wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Materiał jest odpowiednio impregnowany, aby drewno nie gniło pod wpływem wody. Umywalki tego typu są polakierowane, więc możliwe jest ich delikatne czyszczenie. Oczywiście nie w każdym projekcie łazienki elementy z drewna będą pasowały. Jeśli chce się postawić na takie właśnie wyposażenie, często konieczne jest większe dostosowanie pomieszczenia. Oliwia Drobnicka – doświadczony architekt wnętrz – służy swoją pomocą w rozplanowaniu przestrzeni i doborze elementów takich jak kafelki, armatura czy dekoracje łazienkowe na terenie całego Śląska – począwszy od Katowic, kończąc na Gliwicach.
Ciekawe! A co Pani sądzi na temat lamp wykonanych z drewna?