Jasne, przestrzenne wnętrza zyskują swoją popularność dzięki niewymuszonej subtelności i estetyce. Modny obecnie styl angielski opiera się głównie na jasnej kolorystyce i ponadczasowej elegancji. Nic więc dziwnego, że kuchnie w białych kolorach to projekty wnętrz cieszące się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miastach i aglomeracjach, jak Śląsk czy Katowice. Białe kuchnie to coraz częstszy wybór osób podążających za trendami oraz tych, poszukujących klasycznego stylu. Czy taki wystrój można zatem traktować jako przemijającą modę, czy coś ponadczasowego?
Wady i zalety białych kuchni
Architektura wnętrz uwielbia proste i jednocześnie efektywne rozwiązania. Kuchnie z białymi blatami, meblami, podłogami i ścianami coraz częściej zapełniają magazyny o aranżacji oraz pojawiają się na cenionych stronach internetowych. Dekorowanie i projektowanie wnętrz w odcieniach bieli traktowane są jako inspiracje i realizowane przez wiele osób, głównie ze względów estetycznych. A jak wygląda to w praktyce? Jeśli chodzi o funkcjonalność i wygodę w użytkowaniu, białe kuchnie mają zarówno kilka zalet, jak i wad.
Warto wspomnieć, że białe stoły i blaty nie odbarwiają się i są łatwe do wyczyszczenia. To cenna cecha mebli, które każdego dnia służą nam do przygotowywania oraz spożywania posiłków. Meble w tym kolorze zdecydowanie ułatwiają nam także późniejsze zakupy. Do bieli pasuje bowiem każdy kolor, co ułatwia nam w ewentualnej zmianie dodatków na te, w dowolnym wariancie kolorystycznym. Bardzo praktyczne są także białe ściany. Optycznie powiększone pomieszczenie wydaje się większe i przestrzenne. Ponadto, ściany w tym kolorze, przy użyciu zmywalnej farby, łatwo utrzymuje się w czystości, a odświeżenie ich jest banalnie proste.
Jako wady białych kuchni można uznać przede wszystkim konieczność częstego sprzątania. Okruszki na blatach i podłodze są bardziej widoczne niż w przypadku mebli i kafli o innych kolorach. Jeśli zdecydujemy się na zakup białych akcesoriów kuchennych, musimy liczyć się z tym, że po jakimś czasie mogą pożółknąć, przez co wystrój nie będzie tak estetyczny, jak na początku. Ponadto, na blatach i meblach kuchennych z połyskiem widoczne są odciski palców, co może rzucać się w oczy, zwłaszcza w dobrze oświetlonych strefach. Konieczność częstszego sprzątania kuchni początkowo może być uciążliwa, jednak pomoże w wyrobieniu sobie dobrego zwyczaju regularnego porządkowania i czyszczenia tego pomieszczenia.
Ponadczasowe rozwiązania w modzie
Nowocześni i kreatywni architekci wnętrz cenią minimalizm oraz ogrom możliwości, jakie daje taki sposób aranżacji. Te proste, a zarazem efektywne koncepcje pozwalają na stworzenie idealnej kuchni, modnej przez długi czas. Miłośnikom prostych i surowych wnętrz architekt lub dekorator wnętrz może zaproponować nowoczesną, białą kuchnię z satynowymi meblami. Dla osób ceniących styl klasyczny mogą powstać projekty ograniczające się do trzech spójnych ze sobą barw. Biel można połączyć również z żywym kolorem, a fanom stylu nowojorskiego architekci proponują połączenie bieli z nadającymi elegancji dodatkami.
Nieczęsto zdarza się, że obecnie panujące trendy są zgodne z klasyką, za wyjątek można uznać jednak białe pomieszczenia. Taka kuchnia pozwala zatem na ogromną ilość ciekawych kompozycji w subtelnej i eleganckiej odsłonie, z dowolnym akcentem. Kolor ten od lat traktowany jest jako barwa pasująca do wszystkiego. Z czasem, z pewnością modne będą stawały się projekty wnętrz akcentujące inny kolor. Biała kuchnia jest jednak na tyle uniwersalna, że wybór tego koloru wydaje się bardzo rozsądną opcją, zapewniającą harmonijny i subtelny efekt.
W poszukiwaniu oryginalnych rozwiązań z bielą w roli głównej warto skontaktować się z architekt Oliwią Drobnicką, która stworzy niepowtarzalny projekt, zapewniający ponadczasowy wygląd kuchni.
Myślę, że wiele z powyższych wypowiedzi są trafne. Z częścią się nie zgadzam, ale wynika to raczej z moich osobistych przekonań, aniżeli samej treści wypowiedzi.