Modern classic to gra przeciwieństw – minimalistyczny wystrój spotyka się tutaj z ponadczasową klasyką i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Czy tak odważny zabieg może się udać? Jak najbardziej! Podpowiadam, w jaki sposób efektownie łączyć klasykę i nowoczesność w jednej aranżacji. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas projektowania wnętrz domu!
Spis treści
Zaplanuj układ swojego mieszkania
To pierwszy i najważniejszy krok w przypadku każdego projektu. Tutaj bardzo przydaje się dobry architekt wnętrz, ponieważ potencjał mieszkania często bywa większy, niż się wydaje. Liczne skosy, mało ustawne przestrzenie, słabo doświetlone pomieszczenia – projektanci mają na to swoje sposoby. Co więcej, przy odrobinie inwencji twórczej pozorne mankamenty łazienki czy kuchni mogą okazać się największymi atutami. Jakie więc aspekty wziąć pod uwagę podczas projektowania wnętrza?
Kuchnia – otwarta na salon czy zamknięta?
To zależy. Modern classic bardzo lubi nowoczesne, otwarte aranżacje, ale klasyczna, zamknięta kuchnia też się sprawdzi. W tym przypadku polecam kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami, a także możliwościami danej przestrzeni. W kameralnych apartamentach architekci często sugerują całkowitą rezygnację z typowych ścianek działowych – to naprawdę dobry pomysł. Aby oddzielić strefę kuchenną od wypoczynkowej, wykorzystaj np.:
- barek lub wyspę z wysokimi hokerami,
- regał ażurowy bądź drewniane lamele,
- celową grę kolorów i faktur.
Otwierając kuchnię na salon, zyskujesz dodatkowe metry kwadratowe. Wnętrze staje się przestronniejsze, znacznie lepiej doświetlone. Wyspa w roli ścianki działowej to również sporo dodatkowego miejsca na kuchenne akcesoria oraz wygodna przestrzeń do wspólnego gotowania.
Powiew lekkości – łazienka
Z kolei w projekcie łazienki liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Unikaj więc nadmiaru mebli i sprzętów, postaraj się dobrze zagospodarować dostępny metraż. Szczególnie w małym wnętrzu zamień wannę na nowoczesny prysznic typu walk-in. Pomyśl też o meblach na wymiar, które idealnie wpasują się w układ architektoniczny pomieszczenia. Jeśli chodzi o kolorystykę, postaw raczej na jasne barwy. Może być to biel, ale też odcienie niebieskiego czy zieleni, a nawet czarno-biały kontrast.
Równie ważne, co kolory, są w tym przypadku faktury. Gładkie, błyszczące powierzchnie dobrze odbijają światło, do tego są praktyczne, bo wygodne w czyszczeniu. Transparentne szkło, szkliwiona ceramika, a także lustra w połączeniu z odpowiednim oświetleniem dodatkowo powiększą małe wnętrze. Z kolei klasyczne akcenty najlepiej wprowadzać do łazienki w formie detali, armatury czy drewnianej podłogi.
Twoja strefa odpoczynku – sypialnia
Kolorystyka, oświetlenie, ilość mebli i akcesoriów – to wszystko ma wpływ na komfort Twojego snu. Zadbaj więc o aranżację, która sprzyja relaksowi. Jako architekt wnętrz polecam wykorzystać w projekcie sypialni stonowane barwy, co nie oznacza, że muszą być bardzo jasne. Ciemniejsze odcienie niebieskiego, granaty, butelkowe i szmaragdowe zielenie, grafitowe szarości czy czekoladowe brązy też się sprawdzą. Ciekawą alternatywą dla gładkich ścian są nowoczesne tapety lub sztukaterie. Pomyśl wtedy koniecznie o kinkietach – ciepłe światło padające bocznie:
- dodatkowo wydobędzie głębię koloru,
- podkreśli nieregularną fakturę powierzchni,
- przy okazji zbuduje w pomieszczeniu przytulny nastrój.
Do sypialni modern classic wybieraj szlachetne materiały. Dębowy parkiet na podłodze, drewniane komody, tapicerowany zagłówek łóżka, eleganckie rolety rzymskie lub zasłony pomogą Ci stworzyć harmonijną aranżację. Zaproś też do wnętrza żywe rośliny – skrzydłokwiaty, zielistki, geranium czy aloes to gatunki idealne. Oczyszczają i nawilżają powietrze, tworząc w pomieszczeniu przyjazny mikroklimat, a do tego są łatwe w uprawie. Poza tym zieleń roślinności relaksuje oraz ułatwia zasypianie.
Postaw na modern classic!
Możliwości stworzenia ciekawej aranżacji w stylu modern classic jest naprawdę wiele. W projekcie domu możesz wykorzystać również akcenty retro, glamour czy nawet industrialne. Klasycznie-nowoczesne wnętrza lubią kreatywne, a jednocześnie funkcjonalne rozwiązania. Potrzebujesz więcej inspiracji? Zapraszam do mojej pracowni architektonicznej w Katowicach. Skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie!