W czasach, gdy wiele rodzajów pracy można wykonywać zdalnie, sporo osób w Katowicach decyduje się na freelancing. Praca z domu ma wiele zalet: nie trzeba stać w korkach, często można ją wykonywać o dowolnej porze, bywa efektywniejsza… Aby tak się stało, warto sensownie urządzić miejsce do działalności zawodowej. Doświadczeni projektanci wnętrz doradzą, jak to zrobić. Tutaj podpowiadamy, co jest szczególnie ważne w aranżacji „home office”!
Oddziel biuro od reszty domu
O ile w dużych lokalach przeznaczenie osobnego pomieszczenia na gabinet nie stanowi problemu, to w małych mieszkaniach może być kłopotliwe. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z pracy w domu. W aranżacji pomieszczenia, dostosowanego do pracy zdalnej, pomoże dobry architekt wnętrz. Warto tu wykorzystać na przykład kolorowy parawan, oddzielający kąt do pracy od reszty salonu lub sypialni. Odgrodzenie się w taki sposób jest bardzo ważne. Domownicy widzą wtedy, że osoba, która siedzi za parawanem, jest zajęta. Ponadto widok wygodnego łóżka czy sofy i telewizora nie będzie rozpraszał i odciągał od obowiązków. W przypadku gdy przewiduje się regularne przyjmowanie interesantów w biurze, osobne pomieszczenie, ulokowane blisko drzwi wejściowych, staje się jednak koniecznością.
Zadbaj o komfortowe meble
Pracując z domu, nie należy zapominać o zasadach BHP. W tym przypadku kluczowe czynniki to:
- odpowiedniej wysokości biurko,
- wygodne, regulowane krzesło,
- w razie potrzeby – dodatkowy monitor, klawiatura i mysz,
- prawidłowe oświetlenie (o tym dalej),
- pojemne szafki na dokumenty i akcesoria biurowe.
Jeśli chodzi o aranżację wnętrza pod domowe biuro, możliwości jest mnóstwo. Jedni wybiorą proste, inspirowane skandynawskim stylem biurko i minimalistyczne szafki, inni postawią na sekretarzyk z szufladkami w nurcie vintage i stylowe dodatki. Nie ma tutaj określonego, narzuconego stylu – ważne, aby pracująca z domu osoba czuła się dobrze w wykreowanym otoczeniu.
Światło – bez niego ani rusz
Właściwe oświetlenie miejsca pracy to obowiązkowy element aranżacji biura w domu. Projekt wnętrza musi je uwzględnić. Gdy biurko stanowi wydzieloną część innego pomieszczenia, górne oświetlenie nie będzie wystarczające. Dodatkowe kinkiety, lampka na biurko czy stojąca obok niego lampa z ruchomym ramieniem nie tylko pomogą doświetlić miejsce pracy, ale też stanowią ciekawą ozdobę wnętrza. W miarę możliwości warto jak najwięcej korzystać ze światła dziennego. Trzeba jednak pamiętać o ustawieniu stołu lub biurka w taki sposób, aby nie odbijało się ono od monitora lub powierzchni blatu. Z tego samego powodu lepiej wybrać biurko z matowym, drewnianym blatem, niż lakierowany stół.
Architekt wnętrz – czy potrzebny?
Domowe biuro można urządzić samemu, zgodnie ze swoim gustem i wyczuciem. Wiele osób postanawia jednak skorzystać z rady doświadczonych projektantów wnętrz. Warto tak zrobić, gdy nie jest się pewnym, w którym miejscu domu wydzielić miejsce do pracy. Może się okazać, że pomysłowy architekt zaproponuje opcje, których dotychczas w ogóle nie brało się pod uwagę. Może niewielkie biurko pod schodami, prowadzącymi na piętro? A może nowoczesne rozwiązanie w postaci składanego, łatwego do ukrycia w ścianie blatu? Decydując się na usługę projektanta, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Warto jednak pamiętać, że cennik uwzględnia ilość pracy włożonej w aranżację – jest więc do ustalenia jeszcze na etapie projektu.
Zapraszamy osoby z Katowic i innych okolicznych miast, planujące urządzić biuro we własnym domu! Dobry architekt wnętrz ze Śląska doradzi optymalne rozwiązania. Dzięki temu praca zdalna stanie się przyjemnością, a własny kącik miejscem, do którego będzie się chciało przychodzić.
Zostaw komentarz