Wydawać się może, iż mieszkanie w bloku daje ograniczone możliwości aranżacji wnętrz. Tymczasem dobrze przemyślany projekt sprawi, że dostępna przestrzeń zostanie wykorzystana w pełni, a samo pomieszczenie będzie wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości. Dotyczy to również łazienek. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji, gdy ktoś chce przystosować pomieszczenie w katowickiej kamienicy do tego, aby pełniło funkcję niewielkiej łazienki. Na co warto zwrócić uwagę przy małym metrażu?
Prysznic czy wanna?
Sporo osób, mając do dyspozycji niewielką łazienkę, decyduje się na prysznic. Obecnie popularne są aranżacje z przestrzenią bezbrodzikową – zwłaszcza gdy ktoś ceni sobie nowoczesny wystrój. Jeśli jednak uda się znaleźć brodzik, idealnie wpasowujący się w dane miejsce w łazience – spokojnie można skorzystać z takiej opcji. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób część prysznicowa będzie oddzielona od reszty łazienki. Projektant wnętrz doradzi odpowiednie rozwiązanie, biorąc pod uwagę preferencje klienta i spójność z całością koncepcji. Można postawić tutaj m.in. na:
- drzwiczki przesuwne, na rolkach – wyeliminuje to ryzyko uderzania nimi o inne elementy armatury,
- estetyczną zasłonkę prysznicową, pasującą kolorystycznie do wystroju,
- drzwiczki, składane w harmonijkę.
W przypadku wanny da się znaleźć modele, idealne do niewielkich łazienek – na przykład narożne, o niestandardowych kształtach lub prostokątne, ale krótkie.
Projektowanie wnętrza – ściany i podłogi
Kafelki z efektem trójwymiarowości mogą sprawić, że wnętrze będzie wydawało się większe. Ponadto w niskich łazienkach architekci wnętrz często proponują płytki prostokątne w układzie pionowym. Ułożenie ich na ścianie nad brodzikiem sprawi, że sufit optycznie oddali się od podłogi. Zastosowanie jasnych płytek na ścianie i na podłodze również wpływa na postrzeganie rozmiaru łazienki. W połączeniu z odpowiednio dopasowanym do wystroju funkcjonalnym oświetleniem sprawią one, że łazienka nie będzie wyglądała jak ciasna klitka. W przypadku, gdy pomieszczenie jest wąskie, dobrze sprawdzą się białe albo kremowe płytki na dłuższych ścianach, kontrastujące z ciemniejszymi na ścianie krótszej. Zestaw taki optycznie poszerzy łazienkę.
Jakie światło wybrać?
Projektant wnętrz radzi, aby oświetlenie było podzielone na kilka części. U góry może to być plafon przysufitowy, który jest świetnym rozwiązaniem w niskich pomieszczeniach. W pobliżu luster warto zainstalować dodatkowe oświetlenie, które przyda się przy nakładaniu makijażu, goleniu i wykonywaniu innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli miejsce na to pozwala, można zaaranżować głębsze półeczki w ścianie. W nich będzie można ustawić świece, dające klimatyczne światło lub kule świetlne w przezroczystym pojemniku albo koszu.
Meble na wymiar
W niewielkich łazienkach – na przykład w blokach w Katowicach – radzimy, aby meble łazienkowe były wykonane na wymiar. Umożliwi to pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Szafki wiszące, szafki narożne czy zabudowa z umywalką to funkcjonalne i estetyczne pomysły. Na pewno opłaca się ukryć pralkę w zabudowie. Akcesoria i kosmetyki pochowane w zamykanych szafkach pozwolą natomiast utrzymać porządek i nie będą wizualnie zagracać i niewielkiej przestrzeni. Warto rozważyć również meble, których drzwiczki będą lustrami. Duże lustro na ścianie także optycznie powiększy łazienkę.
Doskonałe rady! Moja łazienka również jest mała, jednak nie potrafię sam dobrze jej urządzić. Spróbuję dzięki radom, a w ostateczności skorzystam z pomocy takich specjalistów jak Pani – architekta wnętrz. ;) W małopolskim powinienem znaleźć sporą ilość projektantów i architektów.
:)