Czasy, kiedy usługi projektowe uchodziły za luksus tylko dla nielicznych, odeszły w zapomnienie. Coraz silniejsza jest świadomość, że przemyślany projekt wnętrza domu to inwestycja, która się po prostu opłaca – pozwalając uniknąć niepotrzebnych wydatków i wielu późniejszych remontów. Współpraca z projektantem to również szansa na stworzenie przestrzeni idealnie dopasowanej do potrzeb domowników. Wydaje się całkowicie naturalne, że na konsultacje z architektem wnętrz decyduje się obecnie coraz więcej osób. Dlaczego samodzielne projektowanie mieszkania nie jest najlepszym pomysłem? Odpowiadam w dzisiejszym artykule!
Nieodpowiedzialna samodzielność – 3 razy nie!
Jedni poszukują projektanta już na etapie wyboru mieszkania u dewelopera, inni rozpoczynają współpracę po odbiorze kluczy. Są też i tacy, którzy początkowo próbują urządzić wnętrze na własną rękę, lecz po kilku nieudanych próbach decydują się jednak odwiedzić pracownię architektoniczną. Dlaczego nie są przekonani do tego od początku? Powody bywają różne. Jednym z nich jest przekonanie, że współpraca z architektem wnętrz to dodatkowy wydatek. To bardzo popularny mit. Ta obiegowa opinia ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wręcz przeciwnie – w długoterminowym ujęciu ten „dodatkowy wydatek” zmienia się w dodatkową oszczędność. Jakie pułapki czyhają po drodze, jeśli uważasz, że aranżacja wnętrza mieszkania wydaje się na tyle prostą sprawą, że chcesz wykonać ją własnymi siłami?
Niefunkcjonalne wnętrze
Projektowanie po swojemu, metodą prób i błędów – bez znajomości zasad, jakimi rządzi się przestrzeń oraz trików, jakie można zastosować, aby stała się bardziej funkcjonalna, często kończy się dość przeciętnie. Szybko okazuje się, że duży narożnik, kuchenna wyspa i osobna garderoba są same w sobie bardzo praktyczne, jednak próba zmieszczenia ich w czterdziestometrowym mieszkaniu nie może się udać.
W rzeczywistości każda przestrzeń – również ta o niewielkim metrażu – kryje w sobie wielki potencjał. Jednak, żeby go dostrzec, bardzo przydaje się pomoc projektanta. W efekcie współpracy z dobrym architektem wnętrz powstaje przemyślany, dopracowany w szczegółach projekt kuchni, łazienki czy salonu, a następnie spójne, wygodne i funkcjonalne wnętrze. Równie ważna, co estetyka, jest tutaj praktyczność rozwiązań. Na przykład:
- stworzenie w mieszkaniu wygodnej przestrzeni do przechowywania,
- wykorzystanie podczas aranżacji materiałów łatwych do utrzymania w czystości,
- rozmieszczenie oświetlenia we właściwych punktach domu.
Niezoptymalizowany budżet
Na niektórych elementach wystroju wnętrza możesz zaoszczędzić. W inne – na przykład podłogi albo zabudowę kuchenną – polecam zainwestować więcej. Aby dobrze rozplanować budżet, musisz wiedzieć, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na realizację projektu mieszkania oraz ile to wszystko będzie kosztowało. Zarówno brak ustalonego kosztorysu, jak i wiedzy na temat cen materiałów wykończeniowych, mebli, a także elementów wyposażenia sprawia, że bardzo łatwo jest przekroczyć budżet. Wtedy zdarza się, że z konieczności trzeba zaoszczędzić na tym, w co lepiej zainwestować więcej – co odbija się niestety negatywnie na jakości.
Opóźniony harmonogram prac
Najważniejszym dokumentem prac remontowo-wykończeniowych – tuż po kosztorysie – jest dokładny harmonogram. To przemyślana strategia kolejnych działań rozłożonych w czasie. Dzięki harmonogramowi wiesz:
- które prace następują po sobie,
- jakie ekipy wchodzą kolejno do mieszkania.
Projektowanie na własną rękę, bez pomocy architekta wnętrz wiąże się często z nieumiejętnym planowaniem cyklu budowy. Brak umówionych terminów z wykonawcami oraz nieznajomość następujących po sobie prac prowadzi do przestojów, frustracji, opóźnień w budowie i generuje dodatkowe koszty.
Skontaktuj się ze mną już dziś!
W projekcie domu wszystko musi do siebie pasować. Wiele rzeczy trzeba dograć do końca już na etapie koncepcji, a jedna nietrafiona decyzja często pociąga za sobą kolejne. Praca nad aranżacją jest czasochłonna, wymaga odpowiedniej logistyki oraz pamiętania o wielu elementach. Dlatego warto zaprosić do współpracy architekta wnętrz. Marzy Ci się estetyczna i funkcjonalna przestrzeń zaprojektowana na miarę Twoich potrzeb? Skontaktuj się ze mną i umów spotkanie w mojej pracowni. Zapraszam!